A GReek TaveRna GöRöG ÉtteRem étlapján Székesfehérváron megtalálható a több tradicionális görögországi étel között a tésztás görög rizs is, vagy, ahogy másképp is mondják a RIZS GÖRÖG STÍLUSBAN PIRÍTOTT CÉRNAMETÉLTTEL.
Kréta szigete a Földközi-tenger ötödik legnagyobb szigete és Görögország legdélebbi területe. Európa és Afrika között fekszik. Kréta a legrégebbi ismert európai civilizáció, a minószi kultúra központja volt.
A magyar oktatási rendszerben az ötödik osztályban a tananyagban szerepel Kréta, méghozzá a krétai labirintus által az irodalom tankönyvben.
Északon a Krétai-tenger (görögül: Κρητικό Πέλαγος), délen Afrika felől a Líbiai-tenger (görögül: Λιβυκό Πέλαγος) határolja. A görög szárazföldtől körülbelül 160 km-re délre fekszik.
Kréta szigetének felszíne hegyekkel szabdalt. A nyugat-kelet irányú hegyvonulat meghatározza a sziget arculatát. Ezt a hegyvonulatot három különböző hegycsoport alkotja.
A görög népek konyháját 3 jól elkülöníthető stílus jellemezte.
Az első, a szárazföldi, mely az ókori görög konyhakultúra és zöldséget és hüvelyeseket használt (bab, csicseri borsó, padlizsán, tökfélék, uborka), különféle gabonaféléket, olajbogyót, majd később paradicsomot és paprikát is.
A második a nagy görög szigetvilág lakóinak konyhaművészete, melynek meghatározó tényezői voltak a különböző tengeri kereskedelmi útvonalak. Főleg az olasz ízek dominálnak a Földközi-tenger szigetein, így például Korfun, és Jón-tenger szigetein. Krétán és Cipruson az arab és észak afrikai fűszerezés jellemző. A török konyha volt nagy hatással az Ázsiához közeli szigetekre. Így minden sziget vagy sziget csoport más és más íz világot foglal magába. Van azonban 1 valami, ami közös bennük. Poszeidónnak, a tenger istenének közbenjárásával rengeteg a halétel és a különféle tengeri csemege.
A harmadik stílus pedig a kisázsiai. Az itt élő görögök étrendjét a szomszédos bevándorló örmények törökök és perzsák tették változatossá. E a konyha sokkal fűszeresebb, mint az előző kettő, és olyan alapanyagok is megjelennek, mint a fenyőmag, és az aszalt gyümölcsök.
Az a görög konyha, ami ma ismert, az 500 éves török megszállásból való felszabadulás után alakult ki. A kisázsiai területről és a Fekete-tenger partvidékéről a törökök elűzték az ókor óta ott élő görögöket és örményeket, akik a törökök elől menekülve csak a konyhaművészetüket tudták magukkal vinni a szárazföldre. Ott aztán elvegyültek a helyiekkel és a konyhaművészetük pedig a helyi szokásokkal. Ennek az összekeveredésnek az eredménye, hogy vélhetőleg Európa legszínesebb és legváltozatosabb gasztronómiája alakult ki.
A lakoma volt már az ókorban is a görög társadalmi élet egyik legmeghatározóbb része. Ezt a szokásukat mind a mai napig megőrizték. A görög emberek gyakran összejönnek barátokkal családdal tavernázni. A tavernák a görög éttermek egyik fajtája, általában családi vállalkozás, és igazi házias görög ételeket lehet fogyasztani. A görög emberek a tavernákban otthonosan mozognak, mintha otthon lennének, még az asztalokat is összetolhatják. A legtöbb helye van étlap, azonban mindig a tavernástól érdeklődnek a vendégek az aznapi felhozatal felől.
Az a szokás, ha férfiak is vannak a társaságban, hogy a tavernás mindig a legtekintélyesebb férfihez fordul oda először, és tőle várja a rendelést. Mivel görögök evés közben is beszélgetnek, ezért sok az előétel, amit csipegetni lehet, és kevesebb a főétel. A görög sütemények mennyien édesek és finomak és nagy részükben a méz is szerepet játszik. A szirtaki tánc, amit a Zorba filmben látni, nagyon sokszor része az étkezésnek. Sokszor fordul elő, még egy klasszikus étkezés alatt is, hogy az evés közben vagy után, egyszer csak felugranak és elkezdenek táncolni. A pohárkoccintás nagyon érdekes, mert mikor elhangzik az egészségedre, ahogy a görögök mondják Στην υγειά σας (sztin ijia szasz), ekkor összekoccintják a poharaik tetejét. Feltétlen csak a poharak tetejét érintik össze a koccintásnál, mert, ha az alsó részét is összekoccintják azt sértésnek tartják.
És, hogy is van akkor a görög rizzsel és a cérnametélttel Kréta szigetét a történelemben sokféle népek behatása érte. Az évezredek alatt a görögországi szigetre érkező különféle más népek, elvegyültek krétai emberekkel és az ételeik is keveredtek a krétai ételekkel. Mindenesetre a görög rizs cérnametélttel egy könnyű és nagyon finom köret. Krétáról érkezett a szárazföldi részre és terjedt el egész Görögországban. A görög emberek Kréta szigetet csak Megáloniszosznak becézik, magyarul Nagysziget. A görög rizs cérnametélttel egy mediterrán étel és igen népszerű görög honban. A görög emberek úgy hívják φιδέ με ρύζι στην κατσαρόλα (fidé me rizi sztin kacaróla). A görög recept szerint az apróra tördelt cérnametéltet olívaolajon vagy margarinon megpirítjuk egy fazékban és közben kevergetjük. Mikor már barnára pirult a cérnametélt, akkor beletesszük a fazékba a megpirított cérnametélt mellé a megmosott fehér rizst is, sózzuk és összekeverjük az egészet, majd egy zárt fedő alatt puhára pároljuk. Görögországban pillanatok alatt vált nagyon jól ismertté, mert még Kozaniban és Ciprus görög lakta részén is készítik. Különleges, mert az apróra tört pirított cérnametélt van összekeverve a megfőtt fehér rizzsel a fazékban.
Ha a Facebook-oldalunkat nézed bármikor, MEGOSZTÁSOKÉRT HÁLÁSAK VAGYUNK. És kérjük, KATTINTS LÁJKOT, KEDVELD AZ OLDALUNKAT. Ahogy a görögök írják: ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (szasz efharisto)
GöRög ÉtteRem GReek TaveRna GASZTRONÓMIAI ÉLMÉNYPULT az Alba Plazában Székesfehérváron.
KEDVET KAPTÁL ERRE A GÖRÖG RIZSRE? KATTINTS IDE ÉS LÁTNI FOGOD, HOGYAN TUDSZ
ONLINE KÉNYELMESEN ÉS SORON KÍVÜL ÉTELT RENDELNI a saját weboldalunkon.
🚦Ez a szellemi termék teljes terjedelmében a szerző jogtulajdonát képezi. Ez részben vagy egészben való másolása, egyéb akármilyen jellegű felhasználása nem engedélyezett. A jelen tartalmat kizárólag teljes terjedelmében lehet úgy továbbközölni bármely formában, hogy ezt a weboldalt is jelölöd megosztással.✨💖
Köszönjük szépen a megértést!💚💫❤️